MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Setki sportowców z Rosji zmieniło obywatelstwo od wybuchu wojny na Ukrainie, chcąc startować w międzynarodowych zawodach

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Bartosz Zmarzlik i jego rosyjsko-polscy koledzy Artem Łaguta i Emil Sajfutdinow
Bartosz Zmarzlik i jego rosyjsko-polscy koledzy Artem Łaguta i Emil Sajfutdinow Speedway.su
Setki sportowców odmówiło rywalizacji pod rosyjską flagą – powiadomił cholod.media, powołując sie na szacunki z otwartych źródeł.

Wojna na Ukrainie pozbawiła tysiące rosyjskich sportowców możliwości udziału w międzynarodowych zawodach. Większość sportowców nie mówi publicznie o zmianie obywatelstwa sportowego, dlatego takie decyzje stają się znane dopiero podczas zawodów, na które przechodzą procedurę rejestracyjną.

Już ponad dwustu rosyjskich sportowców zmieniło obywatelstwo

Po przeanalizowaniu wiadomości o zmianie obywatelstwa sportowego, otwartych danych o uczestnikach zawodów, a także otwartych rejestrach federacji sportowych, Chołod naliczył 204 sportowców, którzy zmienili lub zamierzają zmienić obywatelstwo sportowe w Rosji.

Na liście znaleźli się zarówno znani profesjonaliści – mistrzowie Europy i świata w swoich dyscyplinach sportowych – jak i bardzo młodzi sportowcy, dla których zrzeczenie się obywatelstwa rosyjskiego jest często jedyną szansą na uratowanie własnej kariery.

Najwięcej szachitów z Rosji przeszło pod inną flagę

Największą reprezentację wśród sportowców mają szachiści: 141 osób zmieniło ostatnio flagę, pod którą dotychczas występowali. Na drugim miejscu są łyżwiarstwo figurowe i sporty jeździeckie, w których Rosja straciła po 11 zawodników. Następnie gimnastyka artystyczna i tenis (po 5 osób), sporty motorowe i piłka nożna (po 4 osoby), kolarstwo, wyścigi motocyklowe, łyżwiarstwo szybkie, hokej, pływanie, wioślarstwo, boks i żeglarstwo (po 2 osoby), zapasy w stylu dowolnym, lekkoatletyka, biathlon, szorty, MMA, judo, gimnastyka artystyczna i narciarstwo (po 1 jednym sportowcu).

Rosyjscy sportowcy najchętniej wybierali Serbię, Niemcy i Francję

Izrael został najpopularniejszym celem dla rosyjskich zawodników, którzy zmienili obywatelstwo: 25 Rosjan rywalizuje teraz pod flagą tego kraju. Serbia przyjęła 19 zawodników, Niemcy – 13, Francja – 12, Polska – 11, Kazachstan – 10, Armenia i Wielka Brytania - po 9, USA – 7, Hiszpania i Palestyna - po 6. Gruzję, Turcję i Finlandię wybrało po 5 zawodników, Kanadę, Czarnogórę, Grecję, Rumunię i Austrię – po 4, Belgia, Włochy i Węgry – po 3. Australia, Słowenia, Cypr, Uzbekistan, Kirgistan, Syria, Azerbejdżan, Estonia, Holandia, Ukraina i Litwa – po 2 zawodników. Pojedyncze przejścia odnotowano pod banderami Chile, Czech, Szwajcarii, Danii, Vanuatu, Norwegii, Chorwacji, Korei Południowej, Portugalii, Macedonii Północnej i Mołdawii.

Żużlowcy Łaguta i Sajfutdinow przyjęli polskie obywatelstwo

Najbardziej znani sportowcy z Rosji, którzy przyjęli polskie obywatelstwo, aby móc startować w zawodach międzynarodowych, to żużlowcy Artem Łaguta, pierwszy rosyjski mistrz świata w speedwayu z 2021 roku oraz Emil Sajfutdinow, 33-letni zawodnik brytyjskiej drużyny z Ipswich.

Należy zauważyć, że rzeczywista liczba zawodników z Rosji, którzy zmienili obywatelstwo, może być wielokrotnie wyższa ze względu na ich brak rozgłosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Setki sportowców z Rosji zmieniło obywatelstwo od wybuchu wojny na Ukrainie, chcąc startować w międzynarodowych zawodach - Sportowy24