MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszalińskie centrum wiedzy. Oferty firm, które chcą je wybudować poznamy za kilka dni

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
W ramach pierwszego etapu zbudowano kanalizację deszczową, zbiorniki retencyjne, parkingi wraz z oświetleniem. Niedługo ma rozpocząć się druga część inwestycji
W ramach pierwszego etapu zbudowano kanalizację deszczową, zbiorniki retencyjne, parkingi wraz z oświetleniem. Niedługo ma rozpocząć się druga część inwestycji Fot. Radosław Brzostek
W połowie maja mamy poznać liczbę i nazwę tych firm, które ubiegają się o realizację drugiego etapu Centrum Wiedzy Cognitarium. Za projekt ten odpowiada Politechnika Koszalińska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa obiektu ma rozpocząć się na przełomie maja i czerwca tego roku.

Centrum Wiedzy Cognitarium ma stać się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej PK, uczelnianego archiwum i innych placówek. Ma być przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Będzie tu można realizować różne społeczne projekty. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni, a jedną z atrakcji ma być - umieszczone w holu wejściowym - Wahadło Foucaulta.

Co dzieje się z inwestycją w chwili obecnej? Już za kilka dni – w połowie maja - wkroczy ona w drugi realizacyjny etap. W tym czasie, w ramach trwającego postępowania przetargowego (na budowę dziewięciu segmentów budynku, instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, wyposażenie w systemy automatyki, biblioteczne, urządzeń wewnętrznych) otwarte zostaną koperty z nazwami firm, które stanęły do przetargu.

- Od tego momentu czekają nas kolejne etapy wyłaniania głównego wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie będzie odwołań od dokonanego wyboru, to pierwsze prace ruszą jeszcze przed wakacjami, czyli na przełomie maja i czerwca – mówi Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej (firmy, które nie zostaną wybrane mają możliwość zgłoszenia protestu do Krajowej Izby Odwoławczej). Od chwili wyłonienia wykonawcy zasadniczej części inwestycji, budowa ma potrwać około 36 miesięcy. Finału prac możemy spodziewać się w 2026 roku.

Pierwszy etap zakończył się w styczniu tego roku. W jego ramach Ekowodrol zbudował kanalizację deszczową obsługującą obiekt, podziemne zbiorniki retencyjne, parkingi wraz z oświetleniem, część małej architektury. Wiosną zostały też wykonane nasadzenia i zasiewy części zielonych.

Projekt Cognitarium wykonała firma OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym organizowanym przez uczelnię. Całkowity koszt inwestycji to około 70 milionów złotych, przy czym rządowa dotacja to 50 mln złotych. Reszta to fundusze unijne oraz środki własne uczelni.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera