MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie wady i zalety ma praca zdalna i hybrydowa? Polacy pokochali pracę zdalną

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Firmy starają się przekonać swoich pracowników do powrotu do biur.
Firmy starają się przekonać swoich pracowników do powrotu do biur. archiwum gs24.pl/zdjęcie ilustracyjne
Już 92 proc. firm wdrożyło hybrydowy model pracy - wynika z kolejnej edycji raportu Hybrid and Beyond opublikowanego przez firmę doradczą Colliers. Jednak nie we wszystkich organizacjach przejście na model hybrydowy przebiega bezproblemowo - pomiędzy oczekiwaniami zatrudniających i zatrudnionych są spore rozbieżności. Pracodawcy chcą, aby pracownicy wrócili do biur.

Firmy starają się przekonać swoich pracowników do powrotu do biur - działania w tym zakresie podejmuje 64 proc. badanych organizacji, jednak aż 8 na 10 z nich napotyka opór zespołu.

Normą stała się praca zdalna lub hybrydowa

Jak wynika z raportu Hybrid and Beyond ’23, praca zdalna lub hybrydowa stały się już nową normą. 73 proc. respondentów, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Colliers, twierdzi, że firmy, w których pracują, uważają taki model pracy za optymalny (rok temu było to 55 proc.).

Jednocześnie organizacje starają się zrównoważyć pracę zdalną i pracę stacjonarną. Dlatego podejmują różne działania, które mają na celu zachęcenie pracowników do powrotu do biura. Ta działania to:

  • 74 proc. wdrożyło elastyczne godziny pracy,
  • 38 proc. zaprojektowało przestrzeń biurową tak, by dostosować ją do pracy hybrydowej.

Co radzą eksperci pracodawcom

Nie jest to łatwy proces, bo Polacy pokochali pracę zdalną i model hybrydowy. Wśród firm próbujących zachęcić pracowników do powrotu, odsetek tych, które napotykają opór, wzrósł z 66 proc. do 79 proc. w ciągu roku.

- Biorąc pod uwagę to, jak bardzo hybrydowy model pracy zadomowił się w naszej codzienności, szczególnie w mentalności pracowników, firmy powinny raczej skupić się na dostosowaniu do niego swojej działalności, zamiast próbować na siłę ściągać pracowników do biur - radzi Dorota Osiecka, Partnerka w Colliers i Dyrektorka platformy Colliers Define. - Niezależnie bowiem od tego, czy pracownicy pracują zdalnie jeden dzień w tygodniu, czy trzy, skuteczne wdrożenie hybrydowego modelu pracy oznacza zmianę sposobu funkcjonowania organizacji i dostosowanie go do nowej rzeczywistości. Kluczowa jest obecnie umiejętność sprawnego zarządzania modelami pracy i elastyczność w stosowaniu nowych rozwiązań, indywidualnie dopasowanych do celów firmy, sposobu pracy i oczekiwań pracowników - dodaje Dorota Osiecka.

Zalety pracy zdalnej okiem pracodawców

Dane zaprezentowane w raporcie Hybrid and Beyond ’23 wskazują, że wpływ pracy hybrydowej na organizacje jest złożony i może przynosić zarówno korzyści, jak i wyzwania.

W ciągu minionych 12 miesięcy znaczącej poprawie uległa ocena wpływu pracy zdalnej na work-life balance pracowników.
Większość badanych organizacji (65 proc.) ocenia, że praca zdalna ma bardzo pozytywny lub pozytywny wpływ na dobrostan pracowników. Rok do roku znacząco wzrosło również zaangażowanie w budowanie relacji indywidualnych i zespołowych poprzez regularne spotkania jeden na jeden i sesje zespołowe czy organizację regularnych spotkań towarzyskich.

Duża zmiana w ciągu minionego roku dokonała się też w obszarze zapewnienia elastycznych warunków pracy (wzrost z 47 proc. do 70 proc.).

Praca zdalna osłabia więzi i pogarsza współpracę

Jednak, jak pokazują wyniki raportu, praca z domu ma też swoje minusy.

Aż 70 proc. respondentów wskazało spadek poczucia przynależności do zespołu jako jeden z negatywnych efektów pracy zdalnej. Pogorszenie przepływu informacji w zespołach i między nimi na poziomie operacyjnym zostało zauważone przez 52% respondentów, a 48 proc. stwierdziło, że praca zdalna negatywnie wpływa na współpracę.

- Dobrym pomysłem, aby zminimalizować negatywny wpływ hybrydowego modelu pracy na działalność organizacji, może być przeprowadzenie badań w celu zidentyfikowania zespołów, które skutecznie radzą sobie z wyzwaniami pracy zdalnej. Ich doświadczenia i wdrożone sposoby działania mogą być bowiem wykorzystane do udoskonalenia modelu pracy hybrydowej w całej organizacji - radzi Grzegorz Rajca, psycholog organizacji, ekspert Colliers Define ds. środowiska pracy i zarządzania zmianą.

Hybryda wyzwaniem dla menedżerów

Hybrydowy model pracy niesie za sobą wyzwania związane nie tylko z dostosowaniem logistyki pracy oraz wykorzystywanych narzędzi i technologii, lecz także związane z wprowadzaniem metod skutecznego zarządzania i rozwijaniem kluczowych umiejętności menedżerskich.

Jest wiele korzyści płynących z elastyczności, ale musimy również rozpoznać potencjalne pułapki, takie jak zanik poczucia przynależności, bariery w komunikacji czy ryzyko wypalenia.

Kluczem do skutecznego poruszania się w nowym krajobrazie pracy jest ciągłe testowanie, ocenianie i dostosowywanie przyjętego sposobu działania. Organizacje powinny angażować pracowników w dialog, monitorować wskaźniki ryzyka i być gotowe na szybkie zmiany w odpowiedzi na wykryte problemy.

W erze pracy, która zmienia się w zawrotnym tempie, zdolność do rozpoznawania trendów i adaptacji do nich, jak nigdy dotąd, stanowi klucz do sukcesu.

Pracownicy wskazują na zalety pracy zdalnej

  • Elastyczność - praca zdalna pozwala na dostosowanie czasu pracy do indywidualnych potrzeb, co z kolei umożliwia zgodne z życzeniami zaspokojenie wymagań życia prywatnego i zawodowego,
  • Oszczędność czasu i pieniędzy - brak konieczności dojazdu do biura przekłada się na oszczędność czasu, a także pieniędzy wydawanych na bilety komunikacji miejskiej czy paliwo,
  • Mniejszy stres - brak codziennej uciążliwości podróży do pracy pozwala na zmniejszenie poziomu stresu i poprawę jakości życia,
  • Większa produktywność - praca zdalna pozwala na zwiększenie produktywności, ponieważ nie ma konieczności dojazdu do biura, co pozwala na więcej czasu poświęconego na pracę,
  • Większa motywacja - pracownicy pracujący zdalnie często czują się bardziej doceniani i zmotywowani, co wpływa pozytywnie na ich zaangażowanie w wykonywaną pracę,
  • Większa autonomia - praca zdalna pozwala na większą autonomię w wykonywaniu swoich zadań, co przekłada się na większe poczucie kontroli nad swoim życiem,

Wady pracy zdalnej

  • Brak osobistego kontaktu z kolegami - może prowadzić do izolacji społecznej, ponieważ nie ma możliwości spotkania się z innymi pracownikami na co dzień,
  • Trudności w komunikacji - szczególnie jeśli nie ma odpowiednich narzędzi do komunikacji online,
  • Trudności w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym - może prowadzić do rozmycia granic między pracą a życiem prywatnym,
  • Brak odpowiedniego sprzętu i infrastruktury - potrzebny jest odpowiedni sprzęt komputerowy i stabilne połączenia internetowe. Jeśli pracownik nie ma dostępu do niezbędnych narzędzi, może to utrudnić wykonywanie obowiązków zawodowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie wady i zalety ma praca zdalna i hybrydowa? Polacy pokochali pracę zdalną - Głos Szczeciński