MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy [CIEKAWOSTKI]

Joanna Boroń
Przy okazji Międzynarodowego Dania Kawy postanowiliśmy przyjrzeć się jej właściwościom - najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości - kawa nie szkodzi, a wręcz przeciwnie - może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeden warunek - nie możemy przesadzać.Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24
Przy okazji Międzynarodowego Dania Kawy postanowiliśmy przyjrzeć się jej właściwościom - najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości - kawa nie szkodzi, a wręcz przeciwnie - może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeden warunek - nie możemy przesadzać.Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24 Joanna Boroń
Dziś swoje święto ma kawa. Pijmy ją na... zdrowie!

Dziś swoje święto ma kawa. Pijmy ją na... zdrowie!

Przy okazji Międzynarodowego Dania Kawy postanowiliśmy przyjrzeć się jej właściwościom - najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości - kawa nie szkodzi, a wręcz przeciwnie - może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeden warunek - nie możemy przesadzać.

Kawa to nie tylko kofeina. Znajduje się w niej ponad tysiąc różnych substancji, które prócz tego, że budują smak kawy wpływają na zdrowie.

Autorzy jednego z badań, w których dział wzięło ponad 400 tysięcy osób, wykazali, że codzienne wypijanie nawet niewielkich ilości "małej czarnej" może zmniejszać ryzyko zgonów z powodu bardzo wielu chorób, m.in. cukrzycy, udarów, chorób układu krążenia czy układu oddechowego.

Osoby, które regularnie piją kawę (w rozsądnych ilościach rzecz jasna), mają mniejsze stężenie enzymów wątrobowych we krwi. To zaś przekłada się na funkcje tego organu i prowadzi do wniosku, że u kawoszy stwierdza się mniejszą zachorowalność na nowotwory wątroby.

Kawa zawiera m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy oraz chinowy. To tzw. antyoksydanty, czyli naturalne przeciwutleniacze, które rozprawiają się w wolnymi rodnikami. To sprawia, że wolniej się starzejemy, nasze komórki mogą prawidłowo funkcjonować, a ludzie są mniej narażone na rozwój np. komórek nowotworowych.

Kawa zawiera w sobie także niewielkie ilości niektórych witamin np. B3, B5 czy niacynę. Kawa to również niewielkie źródło magnezu, potasu oraz cynku.

Niestety kawa też ma wady. Ma bardzo niskie pH (posiada odczyn kwasowy). Wypita na czczo bardzo pobudza wydzielania kwasu solnego w żołądku, może więc sprzyjać powstawaniu wrzodów żołądka i zaostrzać objawy choroby refluksowej. Kawy nie poleca się więc osobom, które mają żołądkowe problemy. Nie powinny też mocnej kawy - w większych ilościach - pić kobiety w ciąży.

Ile kawy możemy dziennie wypić, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić? 300-400 mg kofeiny dziennie, czyli mniej więcej pięć niewielkim filiżankom (o poj. 125 ml) "małej czarnej", to optymalna ilość, więcej niż 770 mg to zdecydowanie za dużo!

Idealna kawa? To zależy od naszych preferencji, ale... rozpuszczalną powinniśmy sobie darować. Lepiej też zrezygnować z cukru - z oczywistych względów.

A jaka jest wasza ulubiona kawa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!