MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminne w Białym Borze. Święto udane, ale rok dla rolników trudny [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Sobotnie dożynki gminne w Białym Borze.
Sobotnie dożynki gminne w Białym Borze. Rajmund Wełnic
Tradycji stało się zadość - na gminnych dożynkach w Białym Borze, które w sobotę (16 września) ściągnęły rzesze ludzi, podziękowano rolnikom za ich trud.

W tym roku starostami dożynek zostali państwo Daniel i Mirosława Nikiel, rolnicy prowadzący 500-hektarowe gospodarstwo, a właściwie dwa gospodarstwa z bratem pana Daniela.

- Specjalizujemy się w produkcji roślinnej, głównie gryki i owsa - mówi starosta dożynek przyznając, że ten rok z uwagi na aurę był dla rolnictwa bardzo ciężki, ale ziarna na mąkę i chleb nie zabraknie.

Dożynki kończyły porę zbiorów zbóż jeszcze w czasach wczesnego średniowiecza korzeniami tkwiąc jeszcze w praktykach pogańskich. Od zarania było to podziękowanie za udane zbiory i symboliczny koniec prac polowych. Zwyczajowo wypadało w czasie równonocy jesiennej, a więc 23 września, choć obchodzone jest od końcówki sierpnia, ale już po żniwach, czyli zebraniu zbóż. W Polsce szlacheckiej święto plonów na dobre już zagościło w tradycji chrześcijańskiej tradycji religijnej i rolnej będąc podziękowaniem za trud żniwiarzy.

Zaczynało je przyniesienie wieńca uplecionego ze zbóż i kłosów do domu gospodarza, święcenie bochnów chleba upieczonego z tegorocznej mąki, a wieńczyła długa biesiada i zabawa. Wieniec pleciono z tzw. ostatniej kępy, czyli ostatnim zagonem niezżętego zboża, który ścinał najlepszy żniwiarz. Stąd inna nazwa dożynek – wieńce.

Tradycja przetrwała zabory, a w okresie międzywojennym zaczęły je organizować władze państwowe i samorządowe, ludowcy, kółka rolnicze i szkoły pielęgnując dawne obyczaje dożynkowe. Była też sposobem na podkreślenie dumy z przynależności do stanu chłopskiego i spajała lokalną społeczność.

Po wojnie zwyczaje dożynkowe zawłaszczyły władze komunistyczne wplatając święto plonów w swoją politykę i propagandę sojuszu robotniczo-chłopskiego i pozbawiając oczywiście kontekstu religijnego, choć przy zachowaniu dożynkowej symboliki. Dożynki centralne stały się jednym z ważniejszych wydarzeń Polski Ludowej.

Po przemianach ustrojowych wrócono do religijnego kontekstu dożynek, które odbywają się do dziś na szczeblach gmin, powiatów, województw i centralnym. Są uroczystości święta plonów na Jasnej Górze, są i dożynki prezydenckie w Spale. W roku 2021 ich gospodarzem były podkoszalińskie Bobolice, które odwiedził m.in. premier Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera